sunnuntai, 06 tammikuu 2019 05:39

USA nurin 3-2 - Nuoret Leijonat maailmanmestareita!

Kirjoittanut Toimitus

Suomen Nuoret Leijonat kaatoi USA:n alle 20-vuotiaiden MM-finaalissa lukemin 3-2 (0-0, 1-0, 2-2).

Olet nyt

Lisää U20 MM-uutisia

U20 NUORTEN MM-KISAT 2019

Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelattiin Kanadan Vancouverissa ja Victoriassa 26.12.2018 - 5.1.2019.


Kisaviestinnässä käytimme hashtageja #U20fi #NuoretLeijonat #WJC2019


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Vancouver):
Kanada
Sveitsi
Tanska
Tshekki
Venäjä

Alkulohko B (Victoria):
Kazakstan
Ruotsi
Slovakia
Suomi
USA


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 27.12. 05:30
Suomi 1-2 Ruotsi Kooste
Pe 28.12. 05:30
Suomi 5-0 Kazakstan Kooste
Su 30.12. 01:30
Slovakia 1-5 Suomi Kooste
Ti 01.01. 05:30
USA 4-1 Suomi Kooste
Puolivälierät:
Ke 02.01. 23:00
Ruotsi 0-2 Sveitsi Kooste
To 03.01. 01:30
Kanada 1-2 JA Suomi Kooste
To 03.01. 03:00
USA 3-1 Tshekki Kooste
To 03.01. 05:30
Venäjä 8-3 Slovakia Kooste
Välierät:
Pe 04.01. 23:00
Välierä 1:
Venäjä 1-2 USA Kooste
La 05.01. 03:00
Välierä 2:
Suomi 6-1 Sveitsi Kooste
Mitaliottelut:
La 05.01. 23:00
Pronssiottelu:
Venäjä 5-2 Sveitsi Kooste
Su 06.01. 03:00
Loppuottelu:
USA 2-3 Suomi Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Luukkonen Ukko-Pekka
30 Lehtinen Lassi
31 Lindberg Filip
Puolustajat:
2 Laaksonen Oskari
3 Utunen Toni
7 Vaakanainen Urho
15 Jokiharju Henri
21 Latvala Otto
34 Heinola Ville
36 Honka Anttoni
Hyökkääjät:
10 Heponiemi Aleksi
12 Vainionpää Samuli
13 Puustinen Valtteri
18 Engberg Teemu
19 Kupari Rasmus
20 Tolvanen Eeli
22 Virtanen Santeri
23 Nyman Linus
24 Kakko Kaapo
25 Talvitie Aarne
27 Ylönen Jesse
28 Moilanen Sami
29 Lundell Anton


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV-lähetykset
TV:n ohjelmaopas


KAIKKI U20:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki