keskiviikko, 03 tammikuu 2018 05:25

Nuorten MM-kisojen ohjelma, seuranta, tulokset, kokoonpanot ja tilastot

Kirjoittanut

Otteluohjelman kellonajat ovat Suomen aikaa.
All times in game schedule are presented in Finnish local times (UTC +2)

Loppusijoitukset
1. CAN - Kanada
2. SWE - Ruotsi
3. USA - Yhdysvallat
4. CZE - Tshekki
5. RUS - Venäjä
6. FIN - Suomi
7. SVK - Slovakia
8. SUI - Sveitsi
9. DEN - Tanska
10. BLR - Valko-Venäjä
Otteluohjelma - Lohko A
Otteluohjelma - Lohko B
Otteluohjelma - Playoff
Sarjataulukko - Lohko A
Joukkue
O
TM
PM
P
1. CAN
4
21
6
10
2. USA
4
20
10
8
3. FIN
4
15
12
6
4. SVK
4
10
14
6
5. DEN
4
2
26
0
Sarjataulukko - Lohko A
Joukkue
O
TM
PM
P
1. SWE
4
20
7
11
2. CZE
4
18
15
9
3. RUS
4
17
13
7
4. SUI
4
10
20
3
5. BLR
4
10
20
0
Pelaajat - Top 10
Pelaaja
Joukkueet
M
S
P
1.
MITTELSTADT Casey
USA
4
7
11
2.
NECAS Martin
CZE
3
8
11
3.
BELLOWS Kieffer
USA
9
1
10
4.
KYROU Jordan
CAN
3
7
10
5.
STEEL Sam
CAN
4
5
9
6.
TKACHUK Braeden
USA
3
6
9
7.
ZADINA Filip
CZE
7
1
8
8.
KOSTIN Klim
RUS
5
3
8
9.
MAKAR Cale
CAN
3
5
8
10.
SUSHKO Maxim
BLR
2
6
8

 

Tilastot - Statistics

Olet nyt

Lisää U20-uutisia

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki

 

Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelattiin USA:n Buffalossa 26.12.2017 - 5.1.2018. Kisaviestinnässä käytimme hashtageja #U20fi #NuoretLeijonat #WJC2018

LOHKOJAKO
A-lohko:

Kanada
Slovakia
Suomi
Tanska
USA

Alkulohko B:
Ruotsi
Sveitsi
Tshekki
Valko-Venäjä
Venäjä

SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
Ti 26.12. 23:00
Kanada 4-2 Suomi Kooste
To 28.12. 19:00
Suomi 4-1 Tanska Kooste
La 30.12. 23:00
Suomi 5-2 Slovakia Kooste
Su 31.12. 23:00
USA 5-4 Suomi Kooste
Puolivälierät:
Ti 02.01.
19:00 Puolivälierä 1
Tshekki 4-3 VL Suomi Kooste
23:00 Puolivälierä 2
Kanada 8-2 Sveitsi Kooste
01:00 Puolivälierä 3
Ruotsi 3-2 Slovakia Kooste
03:00 Puolivälierä 4
USA 4-2 Venäjä Kooste
Välierät:
To 04.01.
23:00 Välierä 1
Ruotsi 4-2 USA Kooste
03:00 Välierä 2
Kanada 7-2 Tshekki Kooste
Mitaliottelut:
Pe 05.01.
23:00 Pronssiottelu
Tshekki 3-9 USA Kooste
03:00 Loppuottelu
Ruotsi 1-3 Kanada Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Ukko-Pekka Luukkonen
30 Lassi Lehtinen
31 Niilo Halonen

Puolustajat:
2 Miro Heiskanen
4 Robin Salo
6 Juuso Välimäki
7 Olli Juolevi
23 Urho Vaakanainen
28 Henri Jokiharju
36 Kasper Kotkansalo

Hyökkääjät:
3 Juha Jääskä
9 Janne Kuokkanen
12 Otto Koivula
13 Kristian Vesalainen
15 Joona Koppanen
19 Eetu Tuulola
20 Eeli Tolvanen
21 Markus Nurmi
22 Aapeli Räsänen
27 Joni Ikonen
32 Aleksi Heponiemi
33 Jere Innala
34 Rasmus Kupari

MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV-lähetykset
TV:n ohjelmaopas

KAIKKI U20:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ