keskiviikko, 10 joulukuu 2014 14:12

U20: MM-kisojen kokoonpanot hahmottumassa - Tässä kahdeksan maan MM-leiriryhmien pelaajat!

Kirjoittanut

Nuorten MM-kisojen osallistujamaat ovat siirtymässä joukkueidensa leiritysvaiheeseen. Kisojen virallisilla sivuilla on julkistettu eri maiden leiriryhmien kokoonpanoja. Kokosimme nimilistat yhteen!

Tässä vaiheessa MM-valmistautumista eri maissa operoidaan ns. pitkien listojen pohjalta. Lopulliset MM-ryhmät tiivistyvät seuraavien parin viikon aikana. Useammalla maalla on vielä neuvottelutilanne NHL-organisaatioiden kanssa, kun selvitellään MM-kisakelpoisten pelaajien vapautumista organisaatioistaan edustustehtäviin.

MM-kisojen virallisilla sivuilla seurataan kisajoukkueiden muotoutumista. Tuoreimpana uutisena keskiviikkona kerrottiin, että New York Rangersin hyökkääjä Anthony Duclair vahvistaa Kanadaa MM-kisoissa. Duclair liittyy Kanadan leiritykseen torstaina.

Suomi pelaa MM-kisojen alkulohko-ottelunsa Kanadan, USA:n, Saksan ja Slovakian kanssa.

Puolustava maailmanmestari Suomi julkisti oman leiriryhmänsä maanantaina. Listalla oli 27 nimeä. Tässä kahdeksan muun maan leiriryhmät!

Kanadan MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Eric Comrie, Tri-City Americans (WHL)
Zachary Fucale, Halifax Mooseheads (QMJHL)

Puolustajat:
Chris Bigras, Owen Sound Tigers (OHL)
Madison Bowey, Kelowna Rockets (WHL)
Haydn Fleury, Red Deer Rebels (WHL)
Dillon Heatherington, Swift Current (WHL)
Joe Hicketts, Victoria Royals (WHL)
Samuel Morin, Rimouski Oceanic (QMJHL)
Josh Morrissey, Prince Albert Cougars (WHL)
Darnell Nurse, Sault Ste. Marie Greyhounds (OHL)
Travis Sanheim, Calgary Hitmen (WHL)
Shea Theodore, Seattle Thunderbirds (WHL)

Hyökkääjät:
Nick Baptiste, Erie Otters (OHL)
Rourke Chartier, Kelowna Rockets (WHL)
Lawson Crouse, Kingston Frontenacs (OHL)
Michael Dal Colle, Oshawa Generals (OHL)
Jason Dickinson, Guelph Storm (OHL)
Max Domi, London Knights (OHL)
Anthony Duclair, New York Rangers (NHL)
Remi Elie, Belleville Bulls (OHL)
Robby Fabbri, Guelph Storm (OHL)
Frederik Gauthier, Rimouski Oceanic (QMJHL)
Morgan Klimchuk, Regina Pats (WHL)
Connor McDavid, Erie Otters (OHL)
Nick Paul, North Bay Battalion (OHL)
Nic Petan, Portland Winterhawks (WHL)
Brayden Point, Moose Jaw Warriors (WHL)
Sam Reinhart, Kootenay Ice (WHL)
Nick Ritchie, Peterborough Petes (OHL)
Jake Virtanen, Calgary Hitmen (WHL)
 



USA:n MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Brandon Halverson, Soo Greyhounds (OHL)
Thatcher Demko, Boston College (HEA)
Alex Nedeljkovic, Plymouth Whalers (OHL)

Puolustajat:
Noah Hanifin, Boston College (HEA)
Ian McCoshen, Boston College (HEA)
Will Butcher, University of Denver (NCHC)
Michael Downing, University of Michigan (Big Ten)
Ryan Collins, University of Minnesota (Big Ten)
Steve Santini, Boston College (HEA)
Zach Werenski, University of Michigan (Big Ten)
Anthony DeAngelo, Sarnia Sting (OHL)
Jack Dougherty, University of Wisconsin (Big Ten)
Brandon Carlo, Tri-City Americans (WHL)

Hyökkääjät:
J.T. Compher, University of Michigan (Big Ten)
Nick Schmaltz, University of North Dakota (NCHC)
Jack Eichel, Boston University (HEA)
Anthony Louis, Miami University (NCHC)
Miles Wood, Noble and Greenough School
Michael McCarron, London Knights (OHL)
Sonny Milano, Plymouth Whalers (OHL)
Tyler Motte, University of Michigan (Big Ten)
John Hayden, Yale University (ECAC)
Alex Tuch, Boston College (HEA)
Chase De Leo, Portland Winterhawks (WHL)
Cole Cassels, Oshawa Generals (OHL)
Jeremy Bracco, U.S. National Under-18 Team (USHL)
Dylan Larkin, University of Michigan (Big Ten)
Hudson Fasching, University of Minnesota (Big Ten)
Adam Erne, Quebec Remparts (QMJHL)
Auston Matthews, U.S. National Under-18 Team (USHL)
 



Ruotsin MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Jonas Johansson, Brynas Gavle
Linus Soderstrom, Djurgarden Stockholm
Samuel Ward, Lulea HF

Puolustajat:
Sebastian Aho, Skelleftea AIK
Julius Bergman, London Knights (OHL)
Andreas Englund, Djurgarden Stockholm
Gustav Forsling, Linkopings HC
Robert Hagg, Lehigh Valley Phantoms (AHL)
Oliver Kylington, Farjestad Karlstad
William Lagesson, Dubuque Fighting Saints (USHL)
Robin Norell, Djurgarden Stockholm

Hyökkääjät:
Rasmus Asplund, Farjestad Karlstad
Anton Blidh, Frolunda Gothenburg
Leon Bristedt, University of Minnesota (NCAA)
Adam Brodecki, Brynas Gavle
Andre Burakowsky, Washington Capitals (NHL)
Jacob de la Rose, Hamilton Bulldogs (AHL)
Christoffer Ehn, Frolunda Gothenburg
Axel Holmstrom, Skelleftea AIK
Anton Karlsson, Frolunda Gothenburg
Adrian Kempe, MODO Ornskoldsvik
Oskar Lindblom, Brynas Gavle
Jens Looke, Brynas Gavle
William Nylander, MODO Ornskoldsvik
Victor Olofsson, MODO Ornskoldsvik
Lucas Wallmark, Lulea HF

Päävalmentaja:
Rikard Gronborg
 



Venäjän MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Denis Kostin, Avangard Omsk
Igor Shestyorkin, SKA St. Petersburg
Ilya Sorokin, Metallurg Novokuznetsk

Puolustajat:
Alexander Bryntsev, Neftekhimik Nizhnekamsk
Nikita Cherepanov, HK Ryazan
Vladislav Gavrikov, HK Ryazan
Nikolai Glukhov, Avangard Omsk
Ziat Paigin, Ak Bars Kazan
Yuri Pautov, HK Sochi
Ivan Provorov, Brandon Wheat Kings (WHL)
Rushan Rafikov, HK Ryazan
Damir Sharipzyanov, Owen Sound Attack (OHL)
Mikhail Tikhonov, Neftekhimik Nizhnekamsk
Rinat Valiev, Kootenay Ice (WHL)
Ivan Vereshagin, Vityaz Podolsk
Dmitri Yudin, SKA St. Petersburg
Nikita Zadorov, Buffalo Sabres (NHL)

Hyökkääjät:
Ivan Barbashyov, Moncton Wildcats (QMJHL)
Vladimir Bryukvin, Dynamo Balashikha
Pavel Buchnevich, Severstal Cherepovets
Alexander Dergachyov, SKA-1946 St. Petersburg
Ivan Fishenko, Sokol Krasnoyarsk
Nikolai Goldobin, IFK Helsinki (FIN)
Anatoli Golyshev, Avtomobilist Yekaterinburg
Vladislav Kamenev, Metallurg Magnitogorsk
Ilya Korenev, Yugra Khanty-Mansisk
Pavel Kraskovski, Loko Yaroslavl
Vyacheslav Leshenko, Atlant Mytishi
Maxim Mamin, CSKA Moscow
Alexander Mokshantsev, Loko Yaroslavl
Yegor Morozov, HK Sochi
Konstantin Okulov, Sibirskie Snaipery Novosibirsk
Artyom Penkovski, Traktor Chelyabinsk
Vladimir Tkachyov, Quebec Remparts (QMJHL)
Sergei Tolchinski, Sault Ste. Marie Greyhounds (OHL)
Alexander Sharov, Lada Togliatti
Valentin Zykov, Baie-Comeau Drakkar (QMJHL)

Päävalmentaja:
Valeri Bragin
 



Tshekin MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Miroslav Svoboda, Ocelari Trinec
Vitek Vanecek, Bili Tygri Liberec
Karel Vejmelka, HC Pardubice
Daniel Vladar, Rytiri Kladno

Puolustajat:
Marek Baranek, HC Litvinov
Tomas Dvorak, Energie Karlovy Vary
Lukas Klok, Vitkovice Ostrava
Jan Kostalek, Rimouski Oceanic (QMJHL)
Dominik Masin, Peterborough Petes (OHL)
David Nemecek, TPS Turku (FIN)
Jan Scotka, HC Pardubice
Jan Stencel, Vitkovice Ostrava
Jakub Zboril, Saint John Sea Dogs (QMJHL)

Hyökkääjät:
Filip Chlapik, Charlettetown Islanders (QMJHL)
Sebastian Gorcik, Energie Karlovy Vary
Miroslav Indrak, HC Plzen 1929
Pavel Jenys, Sudbury Wolves (OHL)
David Kampf, Pirati Chomutov
Vaclav Karabacek, Gatineau Olympiques (QMJHL)
David Kase, Pirati Chomutov
Ondrej Kase, Pirati Chomutov
Dominik Kubalik, HC Plzen 1929
Jan Mandat, Val d'Or Foreurs (QMJHL)
David Pastrnak, Providence Bruins (AHL)
Roman Prikryl, HC Plzen 1929
Marek Ruzicka, Ocelari Trinec
Michael Spacek, HC Pardubice
Lukas Vopelka, Orebro HK (SWE)
Daniel Vozenilek, HC Pardubice
Jakub Vrana, Linkopings HC (SWE)
Pavel Zacha, Sarnia Sting (OHL)
Patrik Zdrahal, Vitkovice Ostrava

Päävalmentaja:
Miroslav Prerost

 



Sveitsin MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Gauthier Descloux, Geneve-Servette
Gilles Senn, HC Davos
Ludovic Waeber, Fribourg-Gotteron

Puolustajat:
Phil Baltisberger, Guelph Storm (OHL)
Xeno Busser, GCK Lions Zurich
Michael Fora, Kamloops Blazers (WHL)
Tim Grossniklaus, SC Bern
Edson Harlacher, Kloten Flyers
Igor Jelovac, EHC Biel
Sven Jung, HC Davos
Roger Karrer, GCK Lions Zurich
Simon Kindschi, HC Davos
Yannick Rathgeb, Plymouth Whalers (OHL)
Jonas Siegenthaler, ZSC Lions Zurich

Hyökkääjät:
Marc Aeschlimann, HC Davos
Luca Fazzini, HC Lugano
Kevin Fiala, HV71 Jonkoping (SWE)
Jason Fuchs, HC Ambri-Piotta
Luca Hischier, SC Bern
Fabio Hogger, Kloten Flyers
Michael Hugli, EV Zug
Denis Malgin, ZSC Lions Zurich
Marc Marchon, EV Zug
Timo Meier, Halifax Mooseheads (QMJHL)
Noah Rod, Geneve-Servette
Matteo Romanenghi, HC Lugano
Kris Schmidli, Kelowna Rockets (WHL)
Kay Schweri, Sherbrooke Phoenix (QMJHL)
Fredrik Sitje, GCK Lions Zurich
Pius Suter, Guelph Storm (OHL)
Tim Wieser, Sherbrooke Phoenix (QMJHL)

Päävalmentaja:
John Fust

 



Slovakian MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Denis Godla, Slovan Bratislava
David Okolicany, Dukla Michalovce

Puolustajat:
Patrik Bacik, Slovan Bratislava
Erik Cernak, HC Kosice
Lukas Duben, Pirati Chomutov (CZE)
Frederik Fekiac, HKM Zvolen
Marco Hochel, Slavia Prague (CZE)
Matus Holenda, Dukla Trencin
Christian Jaros, Lulea (SWE)
Dominik Jendrol, HC '05 Banska Bystrica
Branislav Pavuk, HC Kosice
Mislav Rosandic, HC '05 Banska Bystrica

Hyökkääjät:
Radovan Bondra, U18 National Team Development Program
Dominik Briestensky, Dukla Trencin
Peter Cehlarik, Lulea HF (SWE)
Peter Galis, Slovan Bratislava
Kristian Horvat, PHK Presov
Lukas Hrusik, MsHK Zilina
Michal Kabac, MHK 32 Liptovsky Mikulas
Patrik Koys, Dukla Trencin
Robert Lantosi, VIK Vasteras (SWE)
Samuel Petras, Slovan Bratislava
Dominik Rehak, MsHK Zilina
Matus Sukel, MHK 32 Liptovsky Mikulas
Martin Reway, Sparta Prague (CZE)
Pavol Skalicky, HC Kosice
David Soltes, Prince George Cougars (WHL)

Päävalmentaja:
Ernest Bokros
 



Tanskan MM-leiriryhmä:

Maalivahdit:
Nicolai Henriksen, Esbjerg Energy
Thomas Lillie, Vaxjo Lakers (SWE)
George Sorensen, Herning Blue Fox

Puolustajat:
Victor Eskerod, Unibert Stars Gentofte
Daniel Hansen, Sonderjyske Vojens
Sonny Hertzberg, Oshawa Generals (OHL)
Anders Krogsgaard, Esbjerg Energy
Mads Larsen, Malmo Redhawks (SWE)
Matias Lassen, Rodovre Mighty Bulls
Christian Mieritz, Rodovre Mighty Bulls
Daniel Nielsen, Hvidovre IK

Hyökkääjät:
Mikkel Aagaard, Niagara IceDogs (OHL)
Matthias Asperup, Malmo Redhawks (SWE)
Oliver Bjorkstrand, Portland Winterhawks (WHL)
Nikolaj Ehlers, Halifax Mooseheads (QMJHL)
Mads Eller, Edmonton Oil Kings (WHL)
Jeppe Holmberg, Esbjerg Energy
Kristian Jensen, Lulea HF (SWE)
Christian Kristiansen, Rogle Angelholm (SWE)
Soren Dau Mortensen, SonderjyskE Vojens
Marcus Nielsen, Rungsted Ishockey
Soren Nielsen, Esbjerg Energy
Nick Olesen, Odense Bulldogs (DEN)
Andre Staeremose Pison, Wenathchee Wild (NAHL)
Emil Rasmussen, Rodovre Mighty Bulls
Alexander True, Seattle Thunderbirds (WHL)

Päävalmentaja:
Olaf Eller

Nimilistojen lähde:
MM-kisojen viralliset sivut

 


 

Olet nyt

Lisää U20-uutisia

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki