maanantai, 30 joulukuu 2013 13:11

U16: Suomi Quebec Cupin finaaliin - "Hienoja kokemuksia tarinaamme" - Raportti ja maalikooste!

Kirjoittanut Hannu Saintula
Pelipalaverissa pelaajat miettivät ylivoimakuvioita. Pelipalaverissa pelaajat miettivät ylivoimakuvioita.

Suomen alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa maanantaina Quebec Cupin voitosta. Suomen joukkue taisteli välierässä hienosti finaalipaikan, voittamalla 5-4 voittomaalikilpailussa Compuwaren joukkueen. Tässä joukkueenojohtaja Hannu Saintulan raportti Kanadasta!

Edellisen päivän kohtaamisesta oli kulunut vain 14 tuntia ja palautumiseen ei jäänyt kummallekkaan joukkueelle liiaksi aikaa. Jenkkien joukkue aloitti ottelun vahvasti viimeistellen ensimmäisessä erässä kaksi maalia Suomen joukkueen selvästä kiekollisesta hallinnasta huolimatta. Erän lopulla Otto Mäkinen kavensi hienon suoran hyökkäyksen päätteeksi erätaukonumeroiksi 1-2, syöttäjinä Janne Kuokkanen ja Aapeli Räsänen.

Toinen erä alkoi ”samoin sävelin” vahvasti taistelleen jenkkijoukkueen iskiessä 3-1 -johto-osuman. Suomen kiekollisesta hallinnnasta huolimatta joukkueemme pelasi hieman pehmeästi maalinedustalla ja tarvittava röyhkeys viimestelyssä puuttui.

Erän lopussa joukkueen vahva usko voittoon palkittiin Otto Sompin kaventaessa vahvan väännön jälkeen numeroiksi 2-3. Joukkueen pelistä puuttui kuitenkin aiemmista otteluista tuttu vahva luistelu ja tiivis viisikkopelaaminen. Ottelun erätauolla joukkuetta jouduttiin herättelemään valmennuksen puolesta melko kovaäänisesti, kun päävalmentaja Ahokkaan selkeät ohjeet raikuivat hallin pitkillä käytävillä.
 

Janne Kuokkanen.

Janne Kuokkanen otti ratkaisijan roolin

Kolmannen erän alkaessa alkoi Suomen joukkueen vahva takaa-ajo. Kaikesta näkyi vahva halu parantaa pelaamista.

Ajassa 44.35 alkoi Janne Kuokkasen ”show”, hänen maalatessa tasoituksen 3-3. Combuwaren siirtyessä johtoon erän lopulla joukkueemme oli hetken nyrkkeilytermeillä "köysissä” mutta sitten Janne Kuokkasen oikea suora puri - Aapeli Räsäsen aloitusvoiton jälkeisen irtokiekon täräytti vahvalla rannelaukauksella kohti maalia Otto Mäkinen ja Janne iski varmasti tasoituksen ribarista.

Tässä vaihessa joukkueemme joutui pelaamaan kahta joukkuetta vastaan. sekä jenkkejä että tuomarinelikkoa, joiden tulkinnat eivät jatkoajalla olleet tasapuolisia vaan kaikin keinoin yritettiin järjestää pohjoisamerikkalaista finaalia. Otto Mäkisen maalattua vahvan yksilösuorituksen jälkeen kaikki luulivat ottelun ratkenneen - myös vastustaja - mutta kaikkien yllätykseksi tuomarit päättivät kuitenkin että ottelu viedään voittomaalikisaan.

Koko ottelun vahvasti pelannut Otto Mäkinen harhautti ensimmäisessä yrityksessään  maalivahdin ”Tammelan torin mustamakkarakioskille”. Jenkit tasoittivat kisan kolmannella yrityksellä, mutta Suomelta löytyi vielä tyrmäysiskun suorittaja, kun kukas muukaan kuin Janne Kuokkanen harhautti voitto-osuman hienosti taistelleen jenkkimaalivahdin taakse.

Suomen voitto oli kenttätapahtumiin nähden ansaittu, mutta Compuwaren joukkue oli latautunut peliin hyvin ja antoi vahvan vastuksen koko ottelun ajan.

Joukkueen päävalmentaja oli pelin jälkeen tyytyväinen pelaajien vahvaan loppurutistukseen ja loppuottelupaikkaan. Vastustajaksi asettuu Quebecin kivikova aluejoukkue.

Viides ottelu kuuteen päivään ja aikaeron vaikutukset eivät voi olla tuntumatta, mutta näistä otteluista saamme hienoja kokemuksia omaan tarinaamme. Finaalissa jokaisen pelaajan panosta tarvitaan ja paremmin omalla tasollaan pelaava joukkue tulee nostamaan ”kannun” maanantai-iltapäivällä noin kello 16.30 paikallista aikaa.
 


 

Suomen ottelut Quebec Cupissa:
To 26.12.2013
Suomi - Quebec U16                  5-4 JA
Pe 27.12.2013
Grenadiers de Châteauguay - Suomi   1-2
La 28.12.2013
Compuware Midget Minor - Suomi      1-6

Alkusarjan lopputaulukko:
Suomi           3   2   1   0   0   13 -  6   8
Grenadiers      3   2   0   0   1   11 -  6   6
Québec U16      3   1   0   1   1   14 - 11   4
Compuware       3   0   0   0   3    4 - 19   0

Välierät su 29.12.2013
Suomi - Compuware     5-4 VL
Grenadiers - Quebec   0-5

Mitaliottelut ma 30.12.2013
Finaali:
Suomi - Quebec
Pronssiottelu:
Compuware - Grenadiers

 

 

 

 

Olet nyt

Lisää U16-uutisia

Etsi sivustolta