keskiviikko, 07 elokuu 2019 15:42

Miesten MM-kisojen otteluohjelma 2020

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Vuoden 2020 miesten MM-mitaleista pelataan 8.–24.5.2020 Sveitsin Zürichissä ja Lausannessa.

Alkulohkojako:

Lohko A (pelataan Lausannessa):
Iso-Britannia, Kanada, Ruotsi, Saksa, Slovakia, Tanska, Tshekki, Valko-Venäjä

Lohko B (pelataan Zürichissä):
Italia, Kazakstan, Latvia, Norja, Suomi, Sveitsi, USA, Venäjä


Alkulohkovaiheen ottelut:

Pe 08.05.
17:20 Kanada    – Saksa      A
17:20 Suomi     – USA        B
21:20 Ruotsi    – Tshekki    A
21:20 Venäjä    – Sveitsi    B

La 09.05.
13:20 Saksa     – Iso-Brit.  A
13:20 Italia    – USA        B
17:20 Slovakia  – Tanska     A
17:20 Latvia    – Norja      B
21:20 V-Venäjä  – Tshekki    A
21:20 Sveitsi   – Kazakstan  B

Su 10.05.
13:20 Iso-Brit. – Slovakia   A
13:20 Venäjä    – Norja      B
17:20 Kanada    – Tanska     A
17:20 Kazakstan – Latvia     B
21:20 Ruotsi    – V-Venäjä   A
21:20 Suomi     – Italia     B

Ma 11.05.
17:20 Tshekki   – Kanada     A
17:20 USA       – Venäjä     B
21:20 Saksa     – Ruotsi     A
21:20 Sveitsi   – Suomi      B

Ti 12.05.
17:20 Iso-Brit. – Tanska     A
17:20 Kazakstan – Norja      B
21:20 V-Venäjä  – Slovakia   A
21:20 Italia    – Latvia     B

Ke 13.05.
17:20 Tshekki   – Iso-Brit.  A
17:20 USA       – Kazakstan  B
21:20 Kanada    – V-Venäjä   A
21:20 Venäjä    – Italia     B

To 14.05.
17:20 Tanska    – Saksa      A
17:20 Norja     – Sveitsi    B
21:20 Ruotsi    – Slovakia   A
21:20 Suomi     – Latvia     B

Pe 15.05.
17:20 Saksa     – V-Venäjä   A
17:20 Kazakstan – Venäjä     B
21:20 Iso-Brit. – Kanada     A
21:20 Sveitsi   – Italia     B

La 16.05.
13:20 Tanska    – V-Venäjä   A
13:20 Latvia    – USA        B
17:20 Kanada    – Ruotsi     A
17:20 Norja     – Italia     B
21:20 Slovakia  – Tshekki    A
21:20 Venäjä    – Suomi      B

Su 17.05.
17:20 Ruotsi    – Iso-Brit.  A
17:20 Suomi     – Kazakstan  B
21:20 Saksa     – Slovakia   A
21:20 Sveitsi   – Latvia     B

Ma 18.05.
17:20 V-Venäjä  – Iso-Brit.  A
17:20 Italia    – Kazakstan  B
21:20 Tshekki   – Tanska     A
21:20 USA       – Norja      B

Ti 19.05.
13:20 Slovakia  – Kanada     A
13:20 Latvia    – Venäjä     B
17:20 Tshekki   – Saksa      A
17:20 Norja     – Suomi      B
21:20 Tanska    – Ruotsi     A
21:20 USA       – Sveitsi    B

Pudotuspelivaiheen ottelut:

To 21.05.
15:20 Puolivälierä 1
17:20 Puolivälierä 2
19:20 Puolivälierä 3
21:20 Puolivälierä 4

La 23.05.
15:20 Välierä 1
19:20 Välierä 2

Su 24.05.
16:20 Pronssiottelu
21:20 Loppuottelu

Ajat Suomen aikaa.

 

Olet nyt

Lisää A-maajoukkueen uutisia

MIESTEN MM-KISAT 2020

Miesten maailmanmestaruudesta pelataan Sveitsin Zürichissä ja Lausannessa 8.–24.5.2020.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #MMkisat #Leijonat #IIHFWorlds


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Lausanne):
Iso-Britannia
Kanada
Ruotsi
Saksa
Slovakia
Tanska
Tshekki
Valko-Venäjä

Alkulohko B (Zürich):
Italia
Kazakstan
Latvia
Norja
Suomi
Sveitsi
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
Pe 08.05. 17:20
Suomi – USA
Su 10.05. 21:20
Suomi – Italia
Ma 11.05. 21:20
Sveitsi – Suomi
To 14.05. 21:20
Suomi – Latvia
La 16.05. 21:20
Venäjä – Suomi
Su 17.05. 17:20
Suomi – Kazakstan
Ti 19.05. 17:20
Norja – Suomi
Puolivälierät:
To 21.05.
15:20 Puolivälierä 1
17:20 Puolivälierä 2
19:20 Puolivälierä 3
21:20 Puolivälierä 4
Välierät:
La 23.05.
15:20 Välierä 1
19:20 Välierä 2
Mitaliottelut:
Su 24.05.
16:20 Pronssiottelu
21:20 Loppuottelu


KOKO OTTELUOHJELMA


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

A-maajoukkueen kausi 2019-20

7.-10.11.2019:
Karjala-turnaus (EHT), Helsinki
Pääsyliput: Ticketmaster

12.-15.12.2019:
Channel One Cup (EHT), Tshekki & Venäjä

6.-9.2.2020:
Beijer Hockey Games (EHT), Helsinki & Ruotsi

Vko 15, 2020:
2 x FIN-DEN (EHC, Nordic Cup), Suomi

Vko 16, 2020:
2 x NOR-FIN (EHC, Nordic Cup), Norja

Vko 17, 2020:
2 x SWE-FIN (EHC, Nordic Cup,) Ruotsi

30.4.-3.5.2020:
Carlson Hockey Games (EHT), Tshekki

8.-24.5.2020:
MM-kisat, Lausanne & Zürich, Sveitsi

A-maajoukkueen uutiset kausi kaudelta