Leijonat.fi

       

Näillä paikkakunnilla järjestetään Girls' Hockey Day -tapahtumia!

Girls' Hockey Day -viikonloppuna 10.-11.10.2015 järjestetään yhteensä 78 tyttökiekkotapahtumaa. Paikkakunnat ja järjestävät seurat löydät tuosta alapuolelta!


Alajärvi JPK Järviseudun Pallokerho
Alavus Alavuden Peliveikot
Espoo Espoon Kiekkoseura ry
Eura Panelian Raikas ry
Haapajärvi Kiilat Hockey ry
Hämeenlinna HPK 
Heinola Heinolan Kiekko
Helsinki Red Wings
Helsinki IFK
Hollola Pelicans2000
Iisalmi Iisalmen Peli-karhut juniorit ry
Inkeroinen Aakoo-juniorit ry
Ivalo Tunturi-Kiekko ry
Jääli Kiimingin kiekko-pojat
Joensuu Juniori Jokipojat ry
Jyväskylä JYP Juniorit ry
kajaani Kajaanin Junnu Hokki 68 ry
Kalajoki JHTKalajoki ry
Karstula Karstulan Kiva
Kerava, Tuusula KJT
Kirkkonummi HCK salamat
Kittilä Kittilän palloseura
Kokkola Juniori Hermes ry
Kotka Titaani-juniorit ry
Kouvola Kookoo
Kuhmo Kuhmon Kiva HT
Kuopio KalPa
Kurikka Kurikan Ryhti
Kuusamo Kuusamom Pallo-Karhut Jääkiekko ry
Lahti Kiekkoreipas
Lapinlahti Lapinlahden Luistin
Lappeenranta Saimaan Pallo ry
Liminka Limingan Kiekko
Lohja Harjun Kiekko
Loviisa Loviisan Jääkiekkoklubi - LJK r.y.
Mäntsälä Mäntsälän Jää-Tiikerit
Mänttä-Vilppula Koillis-Pirkan Kiekko
Mikkeli Juniori-Jukurit
Närpiö Närpiön Kraft Hockey
Nastola Nastolan Kiekko Juniorit
Nivala Nivala Cowboys
Nokia HC Nokia
Nurmes Nurmeksen Sepot
Orivesi Fortuna ry
Oulainen Oulaisten Jääcobrat
Oulu Oulun Kärpät 46 ry
Oulu Kiekko-Laser Juniorit ry
Oulu (Haukipudas) Haukiputaan Ahmat
Parkano Parkanon Kiekko ry
Pedersöre IFK LEPPLAX
Pori Porin Ässät
Posio Posion Pyrintö 
Pyhäjärvi Pyhäjärven Pohti ry
Raahe Raahen jääkiekkoklubi
Rauma Rauman Lukko ry
Riihimäki Kiekko-Nikkarit ry
Rovaniemi Rovaniemen Kiekko
Ruovesi RuoSkA
Säkylä Lännen Kiekko
Salo Salon Kiekkohait ry.
Savitaipale Savitaipaleen Urheilijat
Somero Someron pallo juniorit ry
Suolahti/Äänekosken taajama V-ja U seura Urho Ry
Suonenjoki Suonenjoen Kiekko-Karhut
Tampere Ilves
Tarvasjoki Taru
Terjärv TUS ( Terjärv ungdoms sportklubb )
Tornio TIHC
Turku TPS Juniorijääkiekko ry
Urjala Urjalan Sisukiekko
Vääksy Kanavan Pallo
Vaasa Vaasan Sportin Juniorit ry.
Vantaa Etelä-Vantaan Urheilijat ry
Varkaus Warkis Varkaus Ry
Virrat Virtain Kiekko-Karhut
Ylitornio Etelä-Portimo -72
Ylivieska Ylivieskan Jääkarhut
Ähtäri Ähtärin Kiekko-Haukat

 

Viimeksi muutettu

 

 


 


TYTTÖKIEKKO


Jääkiekko on myös tyttöjen harrastus!

Alkuun pääsee olemalla yhteydessä omaan lähiseuraan – varusteiksi riittävät alussa kypärä, luistimet, kaulasuoja, maila ja innokas mieli. Jos kiekkokärpänen puraisee, harrastaa voi seurasta riippuen tyttöjoukkueessa tai yhdessä poikien kanssa.

Tytöille tarkoitettuja jääkiekon kokeilupäiviä (GHD) järjestetään kauden aikana seuroissa ympäri Suomen. Kansainvälistä tyttökiekkoviikonloppua vietetään 7.-8.10., jolloin myös iso osa suomalaisista seuroista järjestää oman GHD-tapahtumansa. Toinen hyvä ajankohta GHD:lle on helmikuu, jolloin naisleijonat pelaavat olympiamitaleista Koreassa. Naiskiekon näkyvyys tuo yleensä myös tyttöjä koputtamaan jäähallin ovelle, GHD on seuroille valmis paketti ottaa tytöt mukaan seuran toimintaan.

Tervetuloa mukaan tyttökiekkoon!

 

#100tyttökiekkotapahtumaa haaste kaudella 2017-2018

Tulossa olevat tapahtumat

49) Red Wings, Malmin jäähalli, su 22.10. klo 14-15:30
50) Tornion Ice Hockey Club, Hannulanmäen jäähalli pe 27.10. klo 16:20 alkaen
51) TPS Juniorijääkiekko ry, Impivaaran jäähalli la 11.11. klo 12:45-14:15
52) Urjalan Sisukiekko, Urjalan jäähalli (ajankohta vahvistuu syksyllä)


Ilmoittaudu mukaan tyttökiekkotapahtuman järjestäjäksi tämän linkin kautta, niin seuranne pääsee hyödyntämään uudistettuja GHD-materiaaleja oman tapahtuman järjestämisessä. 

 

Jo pidetyt tapahtumat

1) Juniori-KalPa, Niiralan jäähalli su 1.10. klo 11-12
2) Oulun Kärpät 46 ry, Raksilan jäähalli su 1.10. klo 11:30-12:30
3) Järviseudun Pallokerho, Järviseudun jäähalli su 1.10. klo 12-13:30

4) Someron Pallon Juniorit RY, TPE-Spirit Areena la 7.10. klo 9:15-10:15
5) Kurikan Ryhti-Jääkiekko, Kurikan jäähalli la 7.10. klo 11 ja su 8.11. klo 13:15
6) KJT Hockey Ry, Hyrylä 2 la 7.10. klo 13:15-14:15
7) Sotkamon Kiekko, Vuokatin jäähalli la 7.10. klo 14 alkaen
8) Alavuden Peli-Veikot, Alavus Areena la 7.10. klo 12
9) TUS - Terjärv Ungdoms Sportklubb, Teerijärven jäähalli la 7.10. klo 12 alkaen
10) TPS Juniorijääkiekko ry, Impivaaran jäähalli la 7.10. klo 13:15-14:45
11) Kolarin Työväen Urheilijat, Kolarin jäähalli la 7.10. klo 13-15
12) Junior-Pelicans ry, Lahden Isku Areena la 7.10. klo 13-14 
13) Nivala Cowboys, Uikko Areena la 7.10. klo 12-13
14) Ylivieskan Jääkarhut ry, Kalajokilaakso Areena la 7.10. klo 10-11
15) Oulaisten Jääkobrat ry, Raita Sport Areena la 7.10. klo 14-15
16) Vaasan Sportin juniorit ry., Vaasan jäähalli la 7.10. ilmoittautuminen klo 12, jää klo 14-15
17) Kiekko-Nikkarit ry, JJ Areena la 7.10. klo 12:15-13:05
18) Juniori-SaPko ry, Tanhuvaaran jäähalli la 7.10. klo 10 alkaen
19) Ilves ry, Tesoma 1 la 7.10. klo 10:15-11:15
20) Kittilän Palloseura, Agnico Eagle -jäähalli la 7.10. klo 12-15
21) Uplakers ry, Ylöjärven jäähalli la 7.10. klo 11:30-12:30
22) Sipoon Wolf, Sipoon jäähalli la 7.10. klo 13-14:30
23) Kontiolahden Kajastus ry, Kontiohalli la 7.10. klo 11:30-14:30
24) HC Nokia ry, Nokian jäähalli la 7.10. klo 10:45-11:45
25) IFK Mariehamn, Islandia areena la 7.10. klo 13 alkaen
26) S-Kiekko, uusi harjoitushalli la 7.10. klo 14-15

27) Seinäjoen Kiekkokerho (SKK), Seinäjoen jäähalli su 8.10. klo 10-11
28) Juniori Hermes RY, Kokkolan jäähalli su 8.10. klo 10-11
29) Koillis-Pirkan Kiekko (KPK), Pihlajalinna-areena su 8.10. klo 14-15
30) Rovaniemen Kiekko Ry, Lappi Areena su 8.10. klo 11-13
31) LJK Loviisa, Loviisan jäähalli su 8.10. klo 11:30-12:30
32) IF Pucken, Pietarsaaren jäähalli su 8.10. klo 11:30-16:00
33) Espoon kiekkoseura, Laaksolahden harjoitushalli su 8.10. klo 9:30-10:30
34) Helsingin IFK, Helsingin jäähalli su 8.10. klo 9-10:30
35) Juniori-Jukurit, Mikkelin jäähalli su 8.10. klo 12:10-13
36) JYP Juniorit ry, Kilpajäähalli su 8.10. klo 11:45-12:45
37) Jää-Tiikerit, Mäntsälän Tokmanni Areena su 8.10. klo 12:30-14
38) Limingan Kiekko ry, Limingan jäähalli su 8.10. klo 12-13:05
39) Pyhäjärven Pohti ry, Inmet-Areena su 8.10. klo 9:30-11
40) Saimaan Pallo ry, Lappeenrannan Kisahalli su 8.10. klo 12 alkaen
41) Panelian Raikas ry, Panelian jäähalli su 8.10. klo 13-14:30
42) Fortuna ry, Oriveden jäähalli su 8.10. klo 15-16
43) JHT Kalajoki, Kalajoen jäähalli su 8.10. klo 11-12
44) Ähtärin Kiekko-Haukat, KieHa, Mustikkavuorn jäähalli su 8.10. klo 12-13
45) Kiekko-Laser Juniorit ry, Oulunsalon jäähalli su 8.10. klo 11:15 alkaen
46) Harjun Kiekko, Lohjan jäähalli 8.10. klo 17:30
47) HCK Salamat, Kirkkonummen jäähalli su 15.10. klo 10:15-11:30
48) Lännen Kiekko, Säkylän jäähalli ma 16.10. klo 18:15-19:15

 

 

 

 


Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: