Leijonat.fi

       

Vielä aikaa ilmoittautua GHD-tapahtumaan - Onko sinun seurasi mukana?

Girls´Hockey Day (GHD) on tyttöjen oma jääkiekon kokeilutapahtuma, jonka tarkoituksena on lisätä tyttökiekon näkyvyyttä Suomessa ja sitä kautta saada uusia harrastajia lajin pariin. Suomen GHD-tapahtuma on osa kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n lanseeraamaa maailmanlaajuista Girls' Hockey Weekend -viikonloppua 11.–12.10.2014.


Valtakunnallinen Girls´ Hockey Day (GHD) järjestetään Suomessa nyt neljättä kertaa. Tytöt ympäri Suomen pääsevät kokeilemaan jääkiekkoa harrastuksena Jääkiekkoliiton jäsenseurojen järjestämien Girls’ Hockey Day – tapahtumien myötä. Tässä lista tällä hetkellä mukaan ilmoittautuneista seuroista.

Lue lisää Finhockey.fi-sivuilta tästä linkistä.

 

Etelä
1  Kirkkonummen Salamat           Kirkkonummi
2  Espoon kiekkoseura ry          Espoo
3  Harjun Kiekko Ry.              Lohja/Nummela
4  Kiekko-Nikkarit                Riihimäki
5  KJT ry                         Kerava
6  Mäntsälän Jää-Tiikerit         Mäntsälä
7  Kiekkoreipas & Pelicans 2000   Lahti

Häme
8  HC Nokia                       Nokia
9  Koillis-Pirkan Kiekko          Mänttä
10 Fortuna ry                     Orivesi
11 Vierumäki                      Heinola
12 Urjalan Sisukiekko             Urjala
13 HPK                            Hämeenlinna
14 Kiekkoreipas                   Lahti
15 Ilves                          Tampere
16 Heinolan Kiekko                Heinola

Keskimaa
17 Järviseudun Pallokerho         Alajärvi
18 Kurikan Ryhti / Jääkiekko      Kurikka
19 JUNIORI HERMES                 Kokkola
20 Karstulan Kiva                 Karstula
21 ALAVUDEN PELIVEIKOT            Alavus
22 S-Kiekko                       Seinäjoki
23 Terjärv Ungdoms Sportklubb     Teerijärvi
24 Suolahden Urho                 Suolahti
25 Vaasan Sportin Juniorit ry.    Vaasa
26 Ähtärin Kiekko-Haukat          Ähtäri
27 Kuortaneen Kunto               Kuortane

Kymi-Saimaa
28 Juniori-Jukurit                Mikkeli
29 Aakoo-juniorit ry              Inkeroinen
30 Saimaan Pallo ry               Lappeenranta
31 Warkis Varkaus Ry              Varkaus

Länsirannikko
32 Someron Pallon Juniorit RY     Somero
33 Salon Kiekkohait ry.           Salo
34 Panelian Raikas                Panelia
35 TPS Juniorijääkiekko ry        Turku

Lappi
36 tornion ihc                    Tornio
37 KoTu Hockey/ Kolarin L.toimi   Kolari
38 Etelä-Portimo-72               Ylitornio
39 Sodankylän Pallo ry            Sodankylä
40 Kittilän Palloseura            Kittilä

Pohjoinen
41 Haapajärven Kiilat             Haapajärvi
42 Jääkobrat ry,                  Oulainen
43 Kuhmon KivaHT                  Kuhmo
44 Kiekko-Laser juniorit RY       Oulunsalo
45 Kiimigin Kiekko-Pojat          Kiiminki
46 Pyhäjärven Pohti ry (PyPo)     Pyhäjärvi
47 Oulun Kärpät 46 ry             Oulu
48 Nivala Cowboys                 Nivala
49 Kuusamon Pallo-Karhut          Kuusamo

Savo-Karjala
50 Nurmeksen Sepot                Nurmes
51 Kalliosuon Sisu                Sonkajärvi

 

Viimeksi muutettu

 

 


 


TYTTÖKIEKKO


Jääkiekko on myös tyttöjen harrastus!

Alkuun pääsee olemalla yhteydessä omaan lähiseuraan – varusteiksi riittävät alussa kypärä, luistimet, kaulasuoja, maila ja innokas mieli. Jos kiekkokärpänen puraisee, harrastaa voi seurasta riippuen tyttöjoukkueessa tai yhdessä poikien kanssa.

Tytöille tarkoitettuja jääkiekon kokeilupäiviä (GHD) järjestetään kauden aikana seuroissa ympäri Suomen. Kansainvälistä tyttökiekkoviikonloppua vietetään 7.-8.10., jolloin myös iso osa suomalaisista seuroista järjestää oman GHD-tapahtumansa. Toinen hyvä ajankohta GHD:lle on helmikuu, jolloin naisleijonat pelaavat olympiamitaleista Koreassa. Naiskiekon näkyvyys tuo yleensä myös tyttöjä koputtamaan jäähallin ovelle, GHD on seuroille valmis paketti ottaa tytöt mukaan seuran toimintaan.

Tervetuloa mukaan tyttökiekkoon!

 

#100tyttökiekkotapahtumaa haaste kaudella 2017-2018

Tulossa olevat tapahtumat

49) Red Wings, Malmin jäähalli, su 22.10. klo 14-15:30
50) Tornion Ice Hockey Club, Hannulanmäen jäähalli pe 27.10. klo 16:20 alkaen
51) TPS Juniorijääkiekko ry, Impivaaran jäähalli la 11.11. klo 12:45-14:15
52) Urjalan Sisukiekko, Urjalan jäähalli (ajankohta vahvistuu syksyllä)


Ilmoittaudu mukaan tyttökiekkotapahtuman järjestäjäksi tämän linkin kautta, niin seuranne pääsee hyödyntämään uudistettuja GHD-materiaaleja oman tapahtuman järjestämisessä. 

 

Jo pidetyt tapahtumat

1) Juniori-KalPa, Niiralan jäähalli su 1.10. klo 11-12
2) Oulun Kärpät 46 ry, Raksilan jäähalli su 1.10. klo 11:30-12:30
3) Järviseudun Pallokerho, Järviseudun jäähalli su 1.10. klo 12-13:30

4) Someron Pallon Juniorit RY, TPE-Spirit Areena la 7.10. klo 9:15-10:15
5) Kurikan Ryhti-Jääkiekko, Kurikan jäähalli la 7.10. klo 11 ja su 8.11. klo 13:15
6) KJT Hockey Ry, Hyrylä 2 la 7.10. klo 13:15-14:15
7) Sotkamon Kiekko, Vuokatin jäähalli la 7.10. klo 14 alkaen
8) Alavuden Peli-Veikot, Alavus Areena la 7.10. klo 12
9) TUS - Terjärv Ungdoms Sportklubb, Teerijärven jäähalli la 7.10. klo 12 alkaen
10) TPS Juniorijääkiekko ry, Impivaaran jäähalli la 7.10. klo 13:15-14:45
11) Kolarin Työväen Urheilijat, Kolarin jäähalli la 7.10. klo 13-15
12) Junior-Pelicans ry, Lahden Isku Areena la 7.10. klo 13-14 
13) Nivala Cowboys, Uikko Areena la 7.10. klo 12-13
14) Ylivieskan Jääkarhut ry, Kalajokilaakso Areena la 7.10. klo 10-11
15) Oulaisten Jääkobrat ry, Raita Sport Areena la 7.10. klo 14-15
16) Vaasan Sportin juniorit ry., Vaasan jäähalli la 7.10. ilmoittautuminen klo 12, jää klo 14-15
17) Kiekko-Nikkarit ry, JJ Areena la 7.10. klo 12:15-13:05
18) Juniori-SaPko ry, Tanhuvaaran jäähalli la 7.10. klo 10 alkaen
19) Ilves ry, Tesoma 1 la 7.10. klo 10:15-11:15
20) Kittilän Palloseura, Agnico Eagle -jäähalli la 7.10. klo 12-15
21) Uplakers ry, Ylöjärven jäähalli la 7.10. klo 11:30-12:30
22) Sipoon Wolf, Sipoon jäähalli la 7.10. klo 13-14:30
23) Kontiolahden Kajastus ry, Kontiohalli la 7.10. klo 11:30-14:30
24) HC Nokia ry, Nokian jäähalli la 7.10. klo 10:45-11:45
25) IFK Mariehamn, Islandia areena la 7.10. klo 13 alkaen
26) S-Kiekko, uusi harjoitushalli la 7.10. klo 14-15

27) Seinäjoen Kiekkokerho (SKK), Seinäjoen jäähalli su 8.10. klo 10-11
28) Juniori Hermes RY, Kokkolan jäähalli su 8.10. klo 10-11
29) Koillis-Pirkan Kiekko (KPK), Pihlajalinna-areena su 8.10. klo 14-15
30) Rovaniemen Kiekko Ry, Lappi Areena su 8.10. klo 11-13
31) LJK Loviisa, Loviisan jäähalli su 8.10. klo 11:30-12:30
32) IF Pucken, Pietarsaaren jäähalli su 8.10. klo 11:30-16:00
33) Espoon kiekkoseura, Laaksolahden harjoitushalli su 8.10. klo 9:30-10:30
34) Helsingin IFK, Helsingin jäähalli su 8.10. klo 9-10:30
35) Juniori-Jukurit, Mikkelin jäähalli su 8.10. klo 12:10-13
36) JYP Juniorit ry, Kilpajäähalli su 8.10. klo 11:45-12:45
37) Jää-Tiikerit, Mäntsälän Tokmanni Areena su 8.10. klo 12:30-14
38) Limingan Kiekko ry, Limingan jäähalli su 8.10. klo 12-13:05
39) Pyhäjärven Pohti ry, Inmet-Areena su 8.10. klo 9:30-11
40) Saimaan Pallo ry, Lappeenrannan Kisahalli su 8.10. klo 12 alkaen
41) Panelian Raikas ry, Panelian jäähalli su 8.10. klo 13-14:30
42) Fortuna ry, Oriveden jäähalli su 8.10. klo 15-16
43) JHT Kalajoki, Kalajoen jäähalli su 8.10. klo 11-12
44) Ähtärin Kiekko-Haukat, KieHa, Mustikkavuorn jäähalli su 8.10. klo 12-13
45) Kiekko-Laser Juniorit ry, Oulunsalon jäähalli su 8.10. klo 11:15 alkaen
46) Harjun Kiekko, Lohjan jäähalli 8.10. klo 17:30
47) HCK Salamat, Kirkkonummen jäähalli su 15.10. klo 10:15-11:30
48) Lännen Kiekko, Säkylän jäähalli ma 16.10. klo 18:15-19:15

 

 

 

 


Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: