Leijonat.fi

       

×

U18 poikien MM-kisojen ohjelma, seuranta, tulokset, taulukot ja tilastot

Otteluohjelman ajat ovat Suomen aikaa
All times in game schedule are presented in Finnish local time (UTC +3)


Otteluohjelma - Lohko A
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
19.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
SWE
SUI
3 - 1
19.04.
19:30
Magnitogorsk, RUS
CAN
USA
6 - 4
20.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
SUI
USA
5 - 8
20.04.
19:30
Magnitogorsk, RUS
CAN
BLR
8 - 3
21.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
BLR
SWE
3 - 4
22.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
USA
SWE
1 - 3
22.04.
19:30
Magnitogorsk, RUS
SUI
CAN
0 - 5
23.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
BLR
SUI
5 - 4
24.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
USA
BLR
8 - 0
24.04.
19:30
Magnitogorsk, RUS
SWE
CAN
2 - 3 JA
Otteluohjelma - Lohko B
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
19.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
SVK
FIN
2 - 5
19.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
RUS
FRA
7 - 1
20.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
FRA
FIN
0 - 7
20.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
SVK
CZE
5 - 2
21.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
CZE
RUS
2 - 3
22.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
FIN
RUS
5 - 4
22.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
FRA
SVK
1 - 7
23.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
CZE
FRA
9 - 2
24.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
FIN
CZE
4 - 2
24.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
RUS
SVK
6 - 5 VL
Otteluohjelma - Playoff
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
Karsintasarja (2 voittoa)
26.04.
11:30
Magnitogorsk, RUS
SUI
FRA
5 - 2
28.04.
13:30
Magnitogorsk, RUS
FRA
SUI
0 - 6
Puolivälierät
26.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
FIN
BLR
5 - 2
26.04.
15:30
Magnitogorsk, RUS
SWE
SVK
6 - 1
26.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
RUS
USA
1 - 5
26.04.
19:30
Magnitogorsk, RUS
CAN
CZE
1 - 2
Välierät
28.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
FIN
SWE
2 - 0
28.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
USA
CZE
4 - 1
Pronssiottelu
29.04.
15:30
Chelyabinsk, RUS
SWE
CZE
5 - 2
Finaali
29.04.
19:30
Chelyabinsk, RUS
FIN
USA
3 - 2
Sarjataulukko - Lohko A
Joukkue
O
V
JAV
JAH
H
TM
PM
ME
P
1. CAN
4
3
1
0
0
22
9
13
11
2. SWE
4
3
0
1
0
12
8
4
10
3. USA
4
2
0
0
2
21
14
7
6
4. BLR
4
1
0
0
3
11
24
-13
3
5. SUI
4
0
0
0
4
10
21
-11
0
Sarjataulukko - Lohko B
Joukkue
O
V
JAV
JAH
H
TM
PM
ME
P
1. FIN
4
4
0
0
0
21
8
13
12
2. RUS
4
2
1
0
1
20
13
7
8
3. SVK
4
2
0
1
1
19
14
5
7
4. CZE
4
1
0
0
3
15
14
1
3
5. FRA
4
0
0
0
4
4
30
-26
0
Pelaajat - Top 10
Pelaaja
Joukkueet
M
S
P
1.
HUGHES Jack
USA
5
7
12
2.
CAJKOVIC Maxim
SVK
4
7
11
3.
NORDGREN Niklas
FIN
8
2
10
4.
BERGGREN Jonatan
SWE
5
5
10
5.
KAKKO Kaapo
FIN
4
6
10
6.
WAHLSTROM Oliver
USA
7
2
9
7.
KOTKANIEMI Jesperi
FIN
3
6
9
8.
OKULIAR Oliver
SVK
4
4
8
9.
FARABEE Joel
USA
4
4
8
10.
KOHLER Gillian
SUI
5
2
7

Viimeksi muutettu


U18 MM-KISAT 2018


Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelattiin Venäjän Tsheljabinskissä ja Magnitogorskissa 19.-29.4.2018.


Kisaviestinnässä käytimme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat ja #Leijonat


LOHKOJAKO

Alkulohko A (Magnitogorsk):
Kanada
Ruotsi
Sveitsi
Valko-Venäjä
USA

Alkulohko B (Tsheljabinsk):
Ranska
Slovakia
Suomi
Tshekki
Venäjä


SUOMEN OTTELUT
Alkulohko:

To 19.04. 13:30
Slovakia 2-5 Suomi
Pe 20.04. 13:30
Ranska 0-7 Suomi Kooste
Su 22.04. 13:30
Suomi 5-4 Venäjä Kooste
Ti 24.04. 13:30
Suomi 4-2 Tshekki Kooste

Puolivälierät:
To 26.04.
13:30 Puolivälierä 1:
Suomi 5-2 Valko-Venäjä Kooste
13:30 Puolivälierä 2:
Ruotsi 6-1 Slovakia
17:30 Puolivälierä 3:
Venäjä 1-5 USA
17:30 Puolivälierä 4:
Kanada 1-2 Tshekki

Välierät:
La 28.04.
13:30 Välierä 1:
Suomi 2-0 Ruotsi Kooste
17:30 Välierä 2:
USA 4-1 Tshekki Kooste

Mitaliottelut:
Su 29.04.
13:30 Pronssiottelu:
Ruotsi 5-2 Tshekki Kooste
17:30 Loppuottelu:
Suomi 3-2 USA Kooste

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-KISAJOUKKUE

Maalivahdit:
1 Huhtamaa Jere
30 Patrikainen Jasper
31 Annunen Justus

Puolustajat:
2 Salmela Santeri
6 Thomson Lassi
20 Kokkonen Mikko

25 Seppälä Peetro
29 Nousiainen Kim
36 Honka Anttoni
37 Utunen Toni

Hyökkääjät:
9 Kotkaniemi Jesperi
10 Kupari Rasmus
12 Aaltonen Leevi
13 Hirvonen Konsta
15 Nordgren Niklas
19 Killinen Lenni
21 Moilanen Jesse
22 Lundell Anton
23 Petman Ville
24 Ranta Sampo
27 Tanus Kristian
33 Kakko Kaapo
34 Nevasaari Arttu

Johtoryhmä:
Niemelä Tommi, päävalmentaja
Merikivi Lauri, valmentaja
Yli-Junnila Juhamatti, videovalmentaja
Rissanen Jarkko, maalivahtivalmentaja
Lindblad Niklas, lääkäri
Orrela Aleksi, lääkäri
Nakari Juha, fysioterapeutti
Honkaheimo Antti, fysioterapeutti
Uuttu Mika, huoltaja
Peltola Pekka, joukkueenjohtaja
Oikarinen Kimmo, GM


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas
Ylen maajoukkuesivut


KAIKKI PIKKULEIJONIEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ



 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: