Leijonat.fi

       

×

Miesten olympiaturnauksen ohjelma, seuranta, tulokset, kokoonpanot ja tilastot

Miesten olympiaturnauksen ohjelma, seuranta, tulokset, kokoonpanot ja tilastot Kuva: Lehtikuva

Otteluohjelman kellonajat ovat Suomen aikaa.


Otteluohjelma - Lohko A
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
15.02.
21:10
Gangneung, KOR
CZE
KOR
2 - 1
15.02.
21:10
Kwandong, KOR
SUI
CAN
1 - 5
17.02.
12:10
Gangneung, KOR
CAN
CZE
2 - 3 VL
17.02.
16:40
Gangneung, KOR
KOR
SUI
0 - 8
18.02.
16:40
Gangneung, KOR
CZE
SUI
4 - 1
18.02.
21:10
Gangneung, KOR
CAN
KOR
4 - 0
Otteluohjelma - Lohko B
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
14.02.
21:10
Gangneung, KOR
SVK
OAR
3 - 2
14.02.
21:10
Kwandong, KOR
USA
SLO
2 - 3 JA
16.02.
12:10
Gangneung, KOR
USA
SVK
2 - 1
16.02.
16:40
Gangneung, KOR
OAR
SLO
8 - 2
17.02.
21:10
Kwandong, KOR
SLO
SVK
3 - 2 VL
17.02.
21:10
Gangneung, KOR
OAR
USA
4 - 0
Otteluohjelma - Lohko C
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
15.02.
12:10
Gangneung, KOR
FIN
GER
5 - 2
15.02.
16:40
Gangneung, KOR
NOR
SWE
0 - 4
16.02.
21:10
Kwandong, KOR
SWE
GER
1 - 0
16.02.
21:10
Gangneung, KOR
FIN
NOR
5 - 1
18.02.
12:10
Gangneung, KOR
GER
NOR
2 - 1 VL
18.02.
21:10
Kwandong, KOR
SWE
FIN
3 - 1
Otteluohjelma - Playoff
Päivä
Aika
Paikka
Koti
Vieras
Tulos
1. playoff-kierros
20.02.
12:10
Gangneung, KOR
USA
SVK
5 - 1
20.02.
16:40
Gangneung, KOR
SLO
NOR
1 - 2 JA
20.02.
21:10
Kwandong, KOR
SUI
GER
1 - 2 JA
20.02.
21:10
Gangneung, KOR
FIN
KOR
5 - 2
Puolivälierät
21.02.
12:10
Gangneung, KOR
CZE
USA
3 - 2 VL
21.02.
16:40
Gangneung, KOR
OAR
NOR
6 - 1
21.02.
21:10
Kwandong, KOR
SWE
GER
3 - 4 JA
21.02.
21:10
Gangneung, KOR
CAN
FIN
1 - 0
Välierät
23.02.
16:40
Gangneung, KOR
CZE
OAR
0 - 3
23.02.
21:10
Gangneung, KOR
CAN
GER
3 - 4
Pronssiottelu
24.02.
21:10
Gangneung, KOR
CZE
CAN
4 - 6
Finaali
25.02.
13:10
Gangneung, KOR
OAR
GER
4 - 3 JA
Sarjataulukko - Lohko A
Joukkue
O
V
JAV
JAH
H
TM
PM
ME
P
1. CZE
3
2
1
0
0
9
4
5
8
2. CAN
3
2
0
1
0
11
4
7
7
3. SUI
3
1
0
0
2
10
9
1
3
4. KOR
3
0
0
0
3
1
14
-13
0
Sarjataulukko - Lohko B
Joukkue
O
V
JAV
JAH
H
TM
PM
ME
P
1. OAR
3
2
0
0
1
14
5
9
6
2. SLO
3
0
2
0
1
8
12
-4
4
3. USA
3
1
0
1
1
4
8
-4
4
4. SVK
3
1
0
1
1
6
7
-1
4
Sarjataulukko - Lohko C
Joukkue
O
V
JAV
JAH
H
TM
PM
ME
P
1. SWE
3
3
0
0
0
8
1
7
9
2. FIN
3
2
0
0
1
11
6
5
6
3. GER
3
0
1
0
2
4
7
-3
2
4. NOR
3
0
0
1
2
2
11
-9
1
Pelaajat - Top 10
Pelaaja
Joukkueet
M
S
P
1.
GUSEV Nikita
OAR
4
8
12
2.
KAPRIZOV Kirill
OAR
5
4
9
3.
TOLVANEN Eeli
FIN
3
6
9
4.
KOVALCHUK Ilya
OAR
5
2
7
5.
HAGER Patrick
GER
3
4
7
6.
NOREAU Maxim
CAN
2
5
7
7.
ROY Derek
CAN
2
5
7
8.
OMARK Linus
SWE
0
7
7
9.
DONATO Ryan
USA
5
1
6
10.
MURSAK Jan
SLO
3
3
6

Viimeksi muutettu


 


MIESTEN OLYMPIATURNAUS 2018


Miesten olympiaturnaus pelattiin Etelä-Korean PyeongChangissa 14. - 25.2.2018.


Kisaviestinnässä käytimme hashtageja #Leijonat #OlympicTeamFI #PyeongChangFI


LOHKOJAKO
Kokoonpanoon maan nimeä klikkaamalla.

Alkulohko A:
Kanada
Korea
Sveitsi
Tshekki

Alkulohko B:
OAR
Slovakia
Slovenia
USA

Alkulohko C:
Norja
Ruotsi
Saksa
Suomi


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 15.02. 05:10
Suomi 5-2 Saksa

Pe 16.02. 14:10
Suomi 5-1 Norja

Su 18.02. 14:10
Ruotsi 3-1 Suomi

1. playoff-kierros:
Ti 20.02.
05:10 Ottelu 1.
USA 5-1 Slovakia
09:40 Ottelu 2:
Slovenia 1-2 JA Norja
14:10 Ottelu 3:
Suomi 5-2 Korea
14:10 Ottelu 4:
Sveitsi 1-2 JA Saksa

Puolivälierät:
Ke 21.02.
05:10 Puolivälierä 1:
Tshekki 3-2 VL USA
09:40 Puolivälierä 2:
OAR 6-1 Norja
14:10 Puolivälierä 3:
Ruotsi 3-4 JA Saksa
14:10 Puolivälierä 4:
Kanada 1-0 Suomi

Välierät:
Pe 23.02.
09:40 Välierä 1:
Tshekki 0-3 OAR
14:10 Välierä 2
Kanada 3-4 Saksa

Mitaliottelut:
La 24.02. 14:10
Pronssiottelu:
Tshekki 4-6 Kanada
Su 25.02. 06:10
Loppuottelu:
OAR 4-3 JA Saksa

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA, SEURANTA, TULOKSET JA TILASTOT


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN OLYMPIAJOUKKUE

Maalivahdit:
19 Koskinen Mikko
31 Rämö Karri
77 Metsola Juha

Puolustajat:
2 Lehtonen Mikko
4 Kivistö Tommi
5 Kukkonen Lasse
18 Lepistö Sami
38 Hietanen Juuso
42 Heiskanen Miro
50 Koivisto Miika
55 Ohtamaa Atte

Hyökkääjät:
12 Anttila Marko
13 Junttila Julius
20 Tolvanen Eeli
23 Kemppainen Joonas
24 Lajunen Jani
25 Enlund Jonas
27 Kontiola Petri
37 Pyörälä Mika
40 Koskiranta Jarno
62 Osala Oskar
65 Manninen Sakari
70 Hartikainen Teemu
81 Peltola Jukka
86 Savinainen Veli-Matti


LEIJONAT JA NAISLEIJONAT OLYMPIALAISISSA 1980-2014


OLYMPIAKISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas
PyeongChang Areenassa


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: