Leijonat.fi

       

×

Suomi miesten olympiaturnaukseen tällä joukkueella!

Suomen joukkue 14.-25.2.2018 pelattavaan miesten olympiaturnaukseen julkistettiin maanantaina 22. tammikuuta 2018.


Maalivahdit:
19 Koskinen Mikko, SKA Pietari, KHL
31 Rämö Karri, Jokerit Helsinki, KHL
77 Metsola Juha, Amur Habarovsk, KHL

Puolustajat:
2 Lehtonen Mikko, Tappara Tampere
4 Kivistö Tommi, Jokerit Helsinki, KHL
5 Kukkonen Lasse, Kärpät Oulu
18 Lepistö Sami, Jokerit Helsinki, KHL
38 Hietanen Juuso, Dynamo Moskova, KHL
42 Heiskanen Miro, HIFK Helsinki
50 Koivisto Miika, Kärpät Oulu
55 Ohtamaa Atte, Ak Bars Kazan, KHL

Hyökkääjät:
12 Anttila Marko, Jokerit Helsinki, KHL
13 Junttila Julius, Kärpät Oulu
20 Tolvanen Eeli, Jokerit Helsinki, KHL
23 Kemppainen Joonas, Salavat Julajev Ufa, KHL
24 Lajunen Jani, HC Lugano, NLA
25 Enlund Jonas, Sibir Novosibirsk, KHL
27 Kontiola Petri, Lokomotiv Jaroslavl, KHL
37 Pyörälä Mika, SC Bern, NLA
40 Koskiranta Jarno, SKA Pietari, KHL
62 Osala Oskar, Metallurg Magnitogorsk, KHL
65 Manninen Sakari, Örebro HK, SHL
70 Hartikainen Teemu, Salavat Julajev Ufa, KHL
81 Peltola Jukka, Tappara Tampere
86 Savinainen Veli-Matti, Jugra Hanty-Mansijsk, KHL
 

 


 


MIESTEN OLYMPIATURNAUS 2018


Miesten olympiaturnaus pelataan Etelä-Korean PyeongChangissa 14. - 25.2.2018.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #Leijonat #OlympicTeamFI #PyeongChangFI


LOHKOJAKO
Kokoonpanoon maan nimeä klikkaamalla.

Alkulohko A:
Kanada
Korea
Sveitsi
Tshekki

Alkulohko B:
OAR
Slovakia
Slovenia
USA

Alkulohko C:
Norja
Ruotsi
Saksa
Suomi


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 15.02. 05:10
Suomi 5-2 Saksa

Pe 16.02. 14:10
Suomi 5-1 Norja

Su 18.02. 14:10
Ruotsi 3-1 Suomi

1. playoff-kierros:
Ti 20.02.
05:10 Ottelu 1.
USA - Slovakia
09:40 Ottelu 2:
Slovenia - Norja
14:10 Ottelu 3:
Suomi - Korea
14:10 Ottelu 4:
Sveitsi - Saksa

Puolivälierät:
Ke 21.02.
05:10 Puolivälierä 1:
Tshekki 3-2 VL USA
09:40 Puolivälierä 2:
OAR 6-1 Norja
14:10 Puolivälierä 3:
Ruotsi 3-4 JA Saksa
14:10 Puolivälierä 4:
Kanada 1-0 Suomi

Välierät:
Pe 23.02.
09:40 Välierä 1:
Tshekki 0-3 OAR
14:10 Välierä 2
Kanada 3-4 Saksa

Mitaliottelut:
La 24.02. 14:10
Pronssiottelu:
Tshekki - Kanada
Su 25.02. 06:10
Loppuottelu:
OAR - Saksa

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA, SEURANTA, TULOKSET JA TILASTOT


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN OLYMPIAJOUKKUE

Maalivahdit:
19 Koskinen Mikko
31 Rämö Karri
77 Metsola Juha

Puolustajat:
2 Lehtonen Mikko
4 Kivistö Tommi
5 Kukkonen Lasse
18 Lepistö Sami
38 Hietanen Juuso
42 Heiskanen Miro
50 Koivisto Miika
55 Ohtamaa Atte

Hyökkääjät:
12 Anttila Marko
13 Junttila Julius
20 Tolvanen Eeli
23 Kemppainen Joonas
24 Lajunen Jani
25 Enlund Jonas
27 Kontiola Petri
37 Pyörälä Mika
40 Koskiranta Jarno
62 Osala Oskar
65 Manninen Sakari
70 Hartikainen Teemu
81 Peltola Jukka
86 Savinainen Veli-Matti


LEIJONAT JA NAISLEIJONAT OLYMPIALAISISSA 1980-2014


OLYMPIAKISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas
PyeongChang Areenassa


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: