Leijonat.fi

       

×

Kuka selostaa ja mitä? Tässä MM-kisojen otteluohjelma selostajatietoineen

Vuoden 2018 MM-turnauksessa C Moren pääselostajana toimii Antero Mertaranta. MTV3:lla Leijonien otteluissa ja mitalipeleissä selostusvastuun kantaa Mika Saukkonen.


Selostajista äänessä ovat lisäksi Teppo Laaksonen, Julius Sorjonen ja Tomi Tuominen. Ruotsiksi Leijonien pelit MTV3:lla selostaa Niclas Lönnqvist.

Kaikki Suomen ottelut ovat kuunneltavissa Radio Cityssä ja Radio Novalla J-P Jalon selostamana. Cityssä kuullaan myös MM-finaali - samoin Novalla, mikäli Leijonat on finaalissa mukana.

Otteluohjelma ja selostajat:

S1 = C More Sport 1
S2 = C More Sport 2

pe 4.5. 17.15 Venäjä - Ranska S2 Laaksonen
pe 4.5. 17.15 USA - Kanada S1 Mertaranta
pe 4.5. 21.15 Ruotsi - Valko-Venäjä S2 Sorjonen
pe 4.5. 21.15 Saksa - Tanska S1 Saukkonen
la 5.5. 13.15 Sveitsi - Itävalta S1 Sorjonen
la 5.5. 13.15 Norja - Latvia S2 Tuominen
la 5.5. 17.15 Ranska - Valko-Venäjä S2 Sorjonen
la 5.5. 17.15 Suomi - Etelä-Korea S1 Mertaranta, MTV3 Saukkonen (Lönnqvist)
la 5.5. 21.15 Tshekki - Slovakia S2 Laaksonen
la 5.5. 21.15 Tanska - USA S1 Saukkonen
su 6.5. 13.15 Itävalta - Venäjä S1 Sorjonen
su 6.5. 13.15 Etelä-Korea - Kanada S2 Tuominen
su 6.5. 17.15 Ruotsi - Tshekki S1 Laaksonen
su 6.5. 17.15 Saksa - Norja S2 Sorjonen
su 6.5. 21.15 Slovakia - Sveitsi S2 Laaksonen
su 6.5. 21.15 Latvia - Suomi S1 Mertaranta, MTV3 Saukkonen (Lönnqvist)
ma 7.5. 17.15 Valko-Venäjä - Venäjä S2 Sorjonen
ma 7.5. 17.15 USA - Saksa S1 Saukkonen
ma 7.5. 21.15 Ruotsi - Ranska S2 Laaksonen
ma 7.5. 21.15 Kanada - Tanska S1 Mertaranta
ti 8.5. 17.15 Itävalta - Slovakia S1 Sorjonen
ti 8.5. 17.15 Etelä-Korea - Latvia S2 Saukkonen
ti 8.5. 21.15 Tshekki - Sveitsi S2 Laaksonen
ti 8.5. 21.15 Suomi - Norja S1, MTV3 Mertaranta (Lönnqvist)
ke 9.5. 17.15 Sveitsi - Valko-Venäjä S1 Laaksonen
ke 9.5. 17.15 Saksa - Etelä-Korea S2 Tuominen
ke 9.5. 21.15 Ruotsi - Itävalta S2 Sorjonen
ke 9.5. 21.15 Suomi - Tanska S1 Mertaranta, MTV3 Saukkonen (Lönnqvist)
to 10.5. 17.15 Slovakia - Ranska S2 Sorjonen
to 10.5. 17.15 USA - Latvia S1 Saukkonen
to 10.5. 21.15 Tshekki - Venäjä S1 Laaksonen
to 10.5. 21.15 Norja - Kanada S2 Mertaranta
pe 11.5. 17.15 Ranska - Itävalta S2 Sorjonen
pe 11.5. 17.15 Tanska - Norja S1 Mertaranta
pe 11.5. 21.15 Valko-Venäjä - Tshekki S1 Laaksonen
pe 11.5. 21.15 USA - Etelä-Korea S2 Saukkonen
la 12.5. 13.15 Slovakia - Ruotsi S1 Sorjonen
la 12.5. 13.15 Latvia - Saksa cmore.fi Tuominen
la 12.5. 17.15 Itävalta - Valko-Venäjä S2 Laaksonen
la 12.5. 17.15 Tanska - Etelä-Korea S1 Sorjonen
la 12.5. 21.15 Venäjä - Sveitsi S2 Laaksonen
la 12.5. 21.15 Kanada - Suomi S1 Mertaranta, MTV3 Saukkonen (Lönnqvist)
su 13.5. 17.15 Ranska - Tshekki S2 Laaksonen
su 13.5. 17.15 Norja - USA S1 Saukkonen
su 13.5. 21.15 Sveitsi - Ruotsi S2 Sorjonen
su 13.5. 21.15 Saksa - Suomi S1, MTV3 Mertaranta (Lönnqvist)
ma 14.5. 17.15 Venäjä - Slovakia S1 Sorjonen
ma 14.5. 17.15 Etelä-Korea - Norja S2 Saukkonen
ma 14.5. 21.15 Tshekki - Itävalta S2 Laaksonen
ma 14.5. 21.15 Kanada - Latvia S1 Mertaranta
ti 15.5. 13.15 Sveitsi - Ranska S2 Tuominen
ti 15.5. 13.15 Suomi - USA S1 Mertaranta, MTV3 Saukkonen (Lönnqvist)
ti 15.5. 17.15 Valko-Venäjä - Slovakia S2 Laaksonen
ti 15.5. 17.15 Kanada - Saksa S1 Mertaranta
ti 15.5. 21.15 Venäjä - Ruotsi S1 Sorjonen
ti 15.5. 21.15 Latvia - Tanska S2 Saukkonen

Pudotuspelien selostajat ja kanavat julkistetaan kisojen aikana:
to 17.5. 17.15 Puolivälierä 1
to 17.5. 17.15 Puolivälierä 2
to 17.5. 21.15 Puolivälierä 3
to 17.5. 21.15 Puolivälierä 4
la 19.5. 16.15 Välierä 1
la 19.5. 20.15 Välierä 2
su 20.5. 16.45 Pronssiottelu
su 20.5. 21.15 Finaali

Lähde: Tiedote

 

 

Viimeksi muutettu


 


MIESTEN MM-KISAT 2018


Miesten maailmanmestaruudesta pelataan Tanskan Kööpenhaminassa ja Herningissä 4. - 20.5.2018.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #Leijonat #MMkisat #IIHFWorlds


LOHKOJAKO

Alkulohko A (Kööpenhamina):
Itävalta
Ranska
Ruotsi
Slovakia
Sveitsi
Tshekki
Valko-Venäjä
Venäjä

Alkulohko B (Herning):
Etelä-Korea
Kanada
Latvia
Norja
Saksa
Suomi
Tanska
USA


SUOMEN OTTELUT:
La 05.05. 17:15
Suomi 8-1 Etelä-Korea Kooste
Su 06.05. 21:15
Latvia 1-8 Suomi Kooste
Ti 08.05. 21:15
Suomi 7-0 Norja Kooste
Ke 09.05. 21:15
Suomi 2-3 Tanska Kooste
La 12.05. 21:15
Kanada 1-5 Suomi Kooste
Su 13.05. 21:15
Saksa 3-2 JA Suomi Kooste
Ti 15.05. 13:15
Suomi 6-2 USA Kooste

Puolivälierät:
To 17.05. 17:15
USA 3-2 Tshekki Kooste
Venäjä 4-5 JA Kanada Kooste
To 17.05. 21:15
Ruotsi 3-2 Latvia Kooste
Suomi 2-3 Sveitsi Kooste

Välierät:
La 19.05.
16:15 Välierä 1:
Ruotsi 6-0 USA Kooste
20:15 Välierä 2:
Kanada 2-3 Sveitsi Kooste

Mitaliottelut:
Su 20.05.
Pronssiottelu:
16:45 USA - Kanada
Loppuottelu:
21:15 Ruotsi - Sveitsi

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA


LIPUNMYYNTI


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE:
Maalivahdit:
29 Säteri Harri
35 Husso Ville
37 Kilpeläinen Eero
Puolustajat:    
2 Pokka Ville
4 Kivistö Tommi
6 Honka Julius
7 Mikkola Niko
41 Heiskanen Miro
50 Riikola Juuso
55 Koivisto Miika
77 Nutivaara Markus
Hyökkääjät:    
12 Anttila Marko
18 Mäenalanen Saku
19 Savinainen Veli-Matti
20 Aho Sebastian
22 Pesonen Janne
24 Kapanen Kasperi
25 Jormakka Pekka
34 Palola Olli
64 Granlund Mikael
65 Manninen Sakari
74 Suomela Antti
81 Tolvanen Eeli
86 Teräväinen Teuvo
96 Rantanen Mikko


MM-KISAT MTV:N KANAVILLA


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: