lauantai, 11 elokuu 2018 11:52

Kanada ja Ruotsi Hlinka Gretzky Cupin finaaliin - Pikkuleijonien sijoitus seitsemäs - Näin turnauksessa on pelattu

Kirjoittanut

Alle 18-vuotiaiden poikien Hlinka Gretzky Cup pelataan päätökseensä lauantaina. Suomi sijoittui turnauksessa seitsemänneksi voitettuaan perjantaina sijoitusottelussaan Sveitsin maalein 8-2.

Finaaliin etenivät Kanada ja Ruotsi. Kanada kukisti perjantaina välieräottelussaan USA:n jatkoajalla maalein 6-5. Ruotsi kaatoi välieräpelissään Venäjän 2-1.

 

Alkulohko-ottelut:

Ma 06.08.
15:00 Suomi    - Venäjä     2-7
15:00 Ruotsi   - Slovakia   4-2
19:00 USA      - Tshekki    6-0
19:00 Kanada   - Sveitsi   10-0
      
Ti 07.08.
15:00 Venäjä   - Tshekki    3-0
15:00 Ruotsi   - Sveitsi    5-0
19:00 USA      - Suomi      6-2
19:00 Kanada   - Slovakia   4-2

Ke 08.08.
15:00 Suomi    - Tshekki    3-4 JA
15:00 Slovakia - Sveitsi    5-3
19:00 Venäjä   - USA        8-3
19:00 Kanada   - Ruotsi     4-3

Alkulohko A:
Kanada      3   3   0   0   0   9
Ruotsi      3   2   0   0   1   6
Slovakia    3   1   0   0   2   3
Sveitsi     3   0   0   0   3   0

Alkulohko B:
Venäjä      3   3   0   0   0   9
USA         3   2   0   0   1   6
Tshekki     3   0   1   0   2   2
Suomi       3   0   0   1   2   1

Sijoitusottelut:

Pe 10.08.
Ottelu sijoista 7-8:
12:00 Suomi    - Sveitsi    8-2
Ottelu sijoista 5-6:
16:00 Tshekki  - Slovakia   8-3

Välierät:
Pe 10.08.
15:00 Venäjä   - Ruotsi     1-2
19:00 Kanada   - USA        6-5 JA

Mitaliottelut:
La 11.08.
Pronssiottelu:
15:00 USA      - Venäjä
Loppuottelu:
19:00 Kanada   - Ruotsi

Loppujärjestys:
1. Kanada/Ruotsi
2. Kanada/Ruotsi
3. USA/Venäjä
4. USA/Venäjä
5. Tshekki
6. Slovakia
7. Suomi
8. Sveitsi

Kaikki ajat Edmontonin-aikaa. Suomessa
kello on yhdeksän tuntia enemmän.

 

Olet nyt

Lisää U18-uutisia

U18 POIKIEN MM-KISAT 2019

Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelataan Ruotsin Örnsköldsvikissä ja Uumajassa 18.–28.4.2019.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Uumaja):
Kanada
Suomi
Sveitsi
Tshekki
Valko-Venäjä

Alkulohko B (Örnsköldsvik):
Latvia
Ruotsi
Slovakia
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
To 18.04. 20:30
Kanada 5–3 Suomi Kooste
Pe 19.04. 20:30
Valko-Venäjä 4–3 Suomi Kooste
Su 21.04. 16:30
Suomi 2–4 Tshekki Kooste
Ti 23.04. 16:30
Suomi 12–0 Sveitsi Kooste
Puolivälierät:
To 25.04. 16:30
USA 6–0 Suomi Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Taponen Roope
30 Piiroinen Kari
31 Blomqvist Joel

Puolustajat:
2 Kokkonen Mikko
3 Loponen Kalle
4 Räsänen Iivari
5 Niemelä Topi
6 Hatakka Santeri
7 Tuomisto Antti
25 Heinola Ville

Hyökkääjät:
10 Aaltonen Leevi
15 Saarela Antti
18 Petman Mikko
19 Miettinen Veeti
20 Lundell Anton
21 Räty Aku
22 Simontaival Kasper
24 Räty Aatu
28 Hirvonen Roni
32 Tieksola Tuukka
34 Intonen Aarne
35 Pärssinen Juuso
36 Puistola Patrik


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas


KAIKKI U18:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

Etsi sivustolta