tiistai, 31 heinäkuu 2018 12:12

U18 Pikkuleijonat Hlinka Gretzky Cupiin tällä joukkueella!

Kirjoittanut

Suomen alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa 6.-11.8.2018 kansainvälisessä Hlinka Gretzky Cupissa Kanadassa. Suomen lisäksi turnaukseen osallistuvat Kanada, Ruotsi, Slovakia, Sveitsi, Tshekki, USA ja Venäjä. Pikkuleijonat pelaa turnauksessa tällä joukkueella:

Maalivahdit:
1 Taponen Roope, HIFK Helsinki
31 Piiroinen Kari, Windsor Spitfires (OHL)

Puolustajat:
2 Kokkonen Mikko, Jukurit Mikkeli
3 Loponen Kalle, Kärpät Oulu
4 Räsänen Iivari, Tappara Tampere
5 Holtinkoski Aapo, TPS Turku
9 Koskenkorva Samu, Kärpät Oulu
25 Heinola Ville, Lukko Rauma
27 Sedoff Christoffer, HIFK Helsinki

Hyökkääjät:
10 Aaltonen Leevi, KalPa Kuopio
12 Nikkanen Henri, Jukurit Mikkeli
15 Saarela Antti, Lukko Rauma
18 Petman Mikko, Lukko Rauma
19 Miettinen Veeti, Blues Espoo
20 Lundell Anton, HIFK Helsinki
21 Räty Aku, Kärpät Oulu
22 Simontaival Kasper, Tappara Tampere
24 Tuomaala Arttu, Tappara Tampere
33 Lahnaviik Rasmus, Jokerit Helsinki
34 Intonen Aarne, TPS Turku
36 Puistola Patrik, Tappara Tampere
37 Pärssinen Juuso, TPS Turku

Johtoryhmä:    
Marttila Mika, päävalmentaja
Mäntymaa Ville, valmentaja
Kinnunen Antti, videovalmentaja
Äijälä Olli-Pekka, mv-valmentaja
Niinikorpi Juhani, lääkäri
Suomela Keijo, huoltaja
Tähkäpää Mikko, fysioterapeutti
Sihvonen Arto, joukkueenjohtaja

Näin Pikkuleijonat pelaa Hlinka Gretzky Cupissa - Alkulohko-ottelut kolmessa päivässä - Otteluohjelma
Pikkuleijonien kauden avausturnauksen nimi muuttui - Hlinka Gretzky Cup kokoaa U18-parhaimmiston Kanadaan
Hlinka Gretzky Cup on U18-ikäluokan kauden kovatasoinen avaus - Kahdeksan maata aloittavat turnauksen kahdessa alkulohkossa

 

 

Olet nyt

Lisää U18-uutisia

U18 POIKIEN MM-KISAT 2019

Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelataan Ruotsin Örnsköldsvikissä ja Uumajassa 18.–28.4.2019.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Uumaja):
Kanada
Suomi
Sveitsi
Tshekki
Valko-Venäjä

Alkulohko B (Örnsköldsvik):
Latvia
Ruotsi
Slovakia
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
To 18.04. 20:30
Kanada 5–3 Suomi Kooste
Pe 19.04. 20:30
Valko-Venäjä 4–3 Suomi Kooste
Su 21.04. 16:30
Suomi 2–4 Tshekki Kooste
Ti 23.04. 16:30
Suomi 12–0 Sveitsi Kooste
Puolivälierät:
To 25.04. 16:30
USA 6–0 Suomi Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Taponen Roope
30 Piiroinen Kari
31 Blomqvist Joel

Puolustajat:
2 Kokkonen Mikko
3 Loponen Kalle
4 Räsänen Iivari
5 Niemelä Topi
6 Hatakka Santeri
7 Tuomisto Antti
25 Heinola Ville

Hyökkääjät:
10 Aaltonen Leevi
15 Saarela Antti
18 Petman Mikko
19 Miettinen Veeti
20 Lundell Anton
21 Räty Aku
22 Simontaival Kasper
24 Räty Aatu
28 Hirvonen Roni
32 Tieksola Tuukka
34 Intonen Aarne
35 Pärssinen Juuso
36 Puistola Patrik


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas


KAIKKI U18:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

Etsi sivustolta