MM-KISAT: Kaikki MM-sisällöt löytyvät tätä otsikkoa klikkaamalla!

Suomi ja Latvia maalasivat ylivoimalla - Jaloselta kehut Granlundille

110502_HHOF_FIN_LAT_MikaPyorala_EdgarsMasalskis_MatthewManor.jpg

Suomen ja Latvian kamppailussa nähtiin neljä erikoistilannemaalia ja ratkaisu voittomaalikisassa. Suomi otti loppuluvuin 3-2 kaksi pistettä, jotka saattavat osoittautua todella arvokkaiksi ynnättäessä pisteitä ja sijoituksia jatkolohkossa.


Suomi on tehnyt MM-turnauksen kahdessa ottelussaan jo viisi ylivoimamaalia. Päävalmentaja Jukka Jalonen kiinnitti kuitenkin pelin jälkeen huomiota siihen, että erikoistilanteissa soi myös omissa - Latvia iski molemmat maalinsa ylivoimalla.

- Ideana oli, että peli tuo lopulta maalipaikat, ei pidä intoilla liikaa. Kolmas erä oli nousujohteinen ja meillä oli paikkoja ratkaista ottelu jo varsinaisella peliajalla, mutta emme olleet tarpeeksi teräviä maalinteossa. Alivoimapelimme vuosi, montaa av:tä ei ollut, mutta päästimme kaksi maalia. Se on huono asia, Jalonen summasi YLE Urheilun haastattelussa.

- Meiltä loppui vauhti keskialueen avauspelissä Latvian träppiä vastaan. Olisi pitänyt hakea koko viisikon voimin vauhtia syvemmältä ja maltillisemmin. Nyt hakkasimme päätämme seinään ja sämpläsimme liikaa kiekon kanssa, Jalonen sanoi YLE Urheilulle.

110502_Jalonen_rinki_644x413.jpg

Suomen parhaana pelaajana palkittu hyökkääjä Jarkko Immonen merkkautti tehot 1+1. Leijonien toisesta maalista vastasi Niko Kapanen. Mikael Granlund (0+2) pohjusti molemmat osumat, eivätkä nuorukaisen erinomaiset otteet jääneet päävalmentajalta huomaamatta.

- Loistava pelaaja, tärkeä osa joukkuettamme ja erityisesti erikoistilanteita. "Mikke" on tullut huikeasti joukkueeseen mukaan, Jalonen arvioi joukkueen kuopuksen esitykset.

Voittomaalikilpailussa ratkaisuroolit otti kaksikko Jarkko Immonen - Mikko Koivu. Kaksikko teki aivan upeat maalit, ja kun maalivahti Teemu Lassila torjui latvialaisten yritykset, Suomi otti ottelusta kaksi pistettä.

Teemu Lassila torjui MM-debyyttipelissään 23 kertaa.

Alkulohko D:n voitto ratkaistaan keskiviikkona ottelussa Suomi-Tshekki. Latvia ja Tanska ratkaisevat keskinäisessä ottelussaan lohkon kolmannen sijan kohtalon.  Keskiviikon otteluiden jälkeen laskeskellaan pisteet, jotka kolme parasta joukkuetta saavat mukaansa jatkolohkoihin.

 
 
 

Miesten maailmanmestaruudesta pelattiin Slovakian Bratislavassa 29.4.–15.5.2011.


LOHKOJAKO
Alkulohko A:
Slovakia
Slovenia
Saksa
Venäjä

Alkulohko B:
Kanada
Ranska
Sveitsi
Valko-Venäjä

Alkulohko C:
Itävalta
Norja
Ruotsi
USA

Alkulohko D:
Latvia
Suomi
Tanska
Tshekki


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
La 30.04.
Suomi 5–1 Tanska
Ma 02.05.
Suomi 3–2 VL Latvia
Ke 04.05.
Tshekki 2–1 Suomi
Jatkolohko:
Pe 06.05.
Suomi 5–4 VL Saksa
La 07.05.
Suomi 2–1 Slovakia
Ma 09.05.
Suomi 3–2 VL Venäjä
Puolivälierät:
To 12.05.
Suomi 4–1 Norja
Välierät:
Pe 13.05.
Suomi 3–0 Venäjä
Loppuottelu:
Su 15.05.
Suomi 6–1 Ruotsi


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
Hovinen Niko
Lassila Teemu
Vehanen Petri

Puolustajat:
Jaakola Topi
Kukkonen Lasse
Lepistö Sami
Niskala Janne
Puistola Pasi
Salmela Anssi
Välivaara Jyrki
Väänänen Ossi

Hyökkääjät:
Aaltonen Juhamatti
Granlund Mikael
Immonen Jarkko
Joensuu Jesse
Kapanen Niko
Koivu Mikko
Komarov Leo
Lahti Janne
Lajunen Jani
Nokelainen Petteri
Pesonen Janne
Pihlström Antti
Pyörälä Mika
Ruutu Tuomo

Päävalmentaja:
Jalonen Jukka


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

Etsi sivustolta